Littelfuse 30KPA70A-B
30KPA70A-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA70A-B
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 109VC P600
Datasheet Download
30KPA70A-B.pdf
Availability of 30KPA70A-B
QUANTITY
30KPA70A-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA70A-B
Internal Part NumberEIS-30KPA70A-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)78.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp109V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)278A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA70A-B
Related Links30KPA, 30KPA70A-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA70A-B Details Description
Related parts for 30KPA70A-B
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-QSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
BATT PK 15V D SIZE ALKALINE datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BROWN 100' datasheet.pdf
IMAGE SENSOR COLOR 1/4" 28CSP2 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf