Littelfuse 30KPA71A-HRA
30KPA71A-HRA picture photo
Mfg. Part Number
30KPA71A-HRA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 71VWM 111.5VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA71A-HRA.pdf
Availability of 30KPA71A-HRA
QUANTITY
30KPA71A-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA71A-HRA
Internal Part NumberEIS-30KPA71A-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)71V
Voltage - Breakdown (Min)79.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp111.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)271.7A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA71A-HRA
Related Links30KPA7, 30KPA71A-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA71A-HRA Details Description
Related parts for 30KPA71A-HRA
CAP TANT 15UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 0.1A 32V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS CABLE SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A datasheet.pdf