Littelfuse 30KPA71CA-B
30KPA71CA-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA71CA-B
Brief Description
TVS DIODE 71VWM 111.5VC P600
Datasheet Download
30KPA71CA-B.pdf
Availability of 30KPA71CA-B
QUANTITY
30KPA71CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA71CA-B
Internal Part NumberEIS-30KPA71CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)71V
Voltage - Breakdown (Min)79.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp111.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)271.7A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA71CA-B
Related Links30KPA, 30KPA71CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA71CA-B Details Description
Related parts for 30KPA71CA-B
FUSE M/V E-RATED 100E 5.5KV datasheet.pdf
CONTACT GOLD SOLDER CUP SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 181POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 680MA 770 MOHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 200W datasheet.pdf