Littelfuse 30KPA75A-B
30KPA75A-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA75A-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 119.4VC P600
Datasheet Download
30KPA75A-B.pdf
Availability of 30KPA75A-B
QUANTITY
30KPA75A-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA75A-B
Internal Part NumberEIS-30KPA75A-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp119.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)253.8A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA75A-B
Related Links30KPA, 30KPA75A-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA75A-B Details Description
Related parts for 30KPA75A-B
CAP CER 39PF 4KV SL/GP SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC PCI SW 6LANE 5PORT 196-CABGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1610 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A DO221AC datasheet.pdf