Littelfuse 30KPA75CA-HR
30KPA75CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
30KPA75CA-HR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 119.4VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA75CA-HR.pdf
Availability of 30KPA75CA-HR
QUANTITY
30KPA75CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA75CA-HR
Internal Part NumberEIS-30KPA75CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp119.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)253.8A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA75CA-HR
Related Links30KPA7, 30KPA75CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA75CA-HR Details Description
Related parts for 30KPA75CA-HR
IC ADC 12BIT 2.7V 8CH SPI 16SOIC datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X13.9X1.7" BLACK datasheet.pdf
RES SMD 4.42KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL R-R 8-UMAX datasheet.pdf
COMBO-D 25W3 SCKT SLDR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO214AC datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf