Littelfuse 30KPA75CA-HR
30KPA75CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
30KPA75CA-HR
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 119.4VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA75CA-HR.pdf
Availability of 30KPA75CA-HR
QUANTITY
30KPA75CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA75CA-HR
Internal Part NumberEIS-30KPA75CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp119.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)253.8A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA75CA-HR
Related Links30KPA7, 30KPA75CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA75CA-HR Details Description
Related parts for 30KPA75CA-HR
ROUND SPACER 0.091" NYLON 3/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP CER 330PF 10V X7R 0805 datasheet.pdf