Littelfuse 30KPA96C-B
30KPA96C-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA96C-B
Brief Description
TVS DIODE 96VWM 163.8VC P600
Datasheet Download
30KPA96C-B.pdf
Availability of 30KPA96C-B
QUANTITY
30KPA96C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA96C-B
Internal Part NumberEIS-30KPA96C-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)96V
Voltage - Breakdown (Min)101.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp163.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)194.2A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA96C-B
Related Links30KPA, 30KPA96C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA96C-B Details Description
Related parts for 30KPA96C-B
IDC CABLE - MCG50K/MC50F/MCG50K datasheet.pdf
IC 7-STAGE BIN RIP CNTR 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-MINIDIP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 64POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
POSITIONER TERM. .115 42742 datasheet.pdf
BCH-500VF-14 BK datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 200MA 500 MOHM datasheet.pdf
THERMISTOR datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf