Aries Electronics, Inc. 31-0518-10T
31-0518-10T picture photo
Mfg. Part Number
31-0518-10T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 31POS GOLD
Datasheet Download
31-0518-10T.pdf
Availability of 31-0518-10T
QUANTITY
31-0518-10T Order Process
Ship out your order
Specifications of 31-0518-10T
Internal Part NumberEIS-31-0518-10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)31 (1 x 31)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)31-0518-10T
Related Links31-05, 31-0518-10T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
31-0518-10T Details Description
Related parts for 31-0518-10T
IC SRAM 1MBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC DGTL POT 1CH 100K 10MSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU GRY 6MM datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RING TERM #5 INSUL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 1.37 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf