TE Connectivity Potter & Brumfield Relays 3100-20U5999C
3100-20U5999C picture photo
Mfg. Part Number
3100-20U5999C
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY CONTACTOR DPST 26A 240V
Datasheet Download
3100-20U5999C.pdf
Availability of 3100-20U5999C
QUANTITY
3100-20U5999C Order Process
Ship out your order
Specifications of 3100-20U5999C
Internal Part NumberEIS-3100-20U5999C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
Series3100, Products Unlimited
PackagingBulk
Relay TypeContactor
Coil TypeNon Latching
Coil Current-
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPST-NO (2 Form X)
Contact Rating (Current)26A
Switching Voltage600VAC - Max
Turn On Voltage (Max)177 VAC
Turn Off Voltage (Min)40 VAC
Operate Time-
Release Time-
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power7 VA
Coil Resistance1 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3100-20U5999C
Related Links3100-2, 3100-20U5999C Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
3100-20U5999C Details Description
Related parts for 3100-20U5999C
CAP FILM 1.5UF 10% 875VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 2.5W 2512 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 42V 1.81A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
CREE XBD SERIES ON STAR BOARD datasheet.pdf
POLISH TOOL FOR FERRULE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf