TE Connectivity Potter & Brumfield Relays 3100-20U6999CL
3100-20U6999CL picture photo
Mfg. Part Number
3100-20U6999CL
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY CONTACTOR DPST 30A 240V
Datasheet Download
3100-20U6999CL.pdf
Availability of 3100-20U6999CL
QUANTITY
3100-20U6999CL Order Process
Ship out your order
Specifications of 3100-20U6999CL
Internal Part NumberEIS-3100-20U6999CL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
Series3100, Products Unlimited
PackagingBulk
Relay TypeContactor
Coil TypeNon Latching
Coil Current-
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPST-NO (2 Form X)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage600VAC - Max
Turn On Voltage (Max)177 VAC
Turn Off Voltage (Min)40 VAC
Operate Time-
Release Time-
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power7 VA
Coil Resistance1 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3100-20U6999CL
3100-20U6999CL Details Description
Related parts for 3100-20U6999CL
LED RED DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ 0.6A DL 10DFN datasheet.pdf
IC MMIC LNA/IRM RX 20-33GHZ 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 16SSOP datasheet.pdf
RES 232 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28-HSOP datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 4V SMD datasheet.pdf