TE Connectivity Potter & Brumfield Relays 3100-30U10999CG
3100-30U10999CG picture photo
Mfg. Part Number
3100-30U10999CG
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY CONTACTOR 3PST 40A 240V
Datasheet Download
3100-30U10999CG.pdf
Availability of 3100-30U10999CG
QUANTITY
3100-30U10999CG Order Process
Ship out your order
Specifications of 3100-30U10999CG
Internal Part NumberEIS-3100-30U10999CG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
Series3100, Products Unlimited
PackagingBulk
Relay TypeContactor
Coil TypeNon Latching
Coil Current-
Coil Voltage240VAC
Contact Form3PST-NO-DM (3 Form X)
Contact Rating (Current)40A
Switching Voltage600VAC - Max
Turn On Voltage (Max)177 VAC
Turn Off Voltage (Min)40 VAC
Operate Time-
Release Time-
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleBox Lug, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power5 VA
Coil Resistance720 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3100-30U10999CG
3100-30U10999CG Details Description
Related parts for 3100-30U10999CG
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 3.3V SS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 100KSPS 40-DIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM AXIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1209 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (J-387-12) datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 8W 0.02% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf