TE Connectivity Potter & Brumfield Relays 3100Y30K17999CJ
3100Y30K17999CJ picture photo
Mfg. Part Number
3100Y30K17999CJ
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY CONTACTOR 3PST 60A 240V
Datasheet Download
3100Y30K17999CJ.pdf
Availability of 3100Y30K17999CJ
QUANTITY
3100Y30K17999CJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 3100Y30K17999CJ
Internal Part NumberEIS-3100Y30K17999CJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
Series3100, Products Unlimited
PackagingBulk
Relay TypeContactor
Coil TypeNon Latching
Coil Current-
Coil Voltage240VAC
Contact Form3PST-NO-DM (3 Form X)
Contact Rating (Current)60A
Switching Voltage600VAC - Max
Turn On Voltage (Max)177 VAC
Turn Off Voltage (Min)40 VAC
Operate Time-
Release Time-
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleBox Lug, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power14 VA
Coil Resistance180 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3100Y30K17999CJ
3100Y30K17999CJ Details Description
Related parts for 3100Y30K17999CJ
IC MPU LV 2.30V 100MS SOT23-3 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 65 MSPS 48-QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X5R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf