NMB Technologies Corp. 3106KL-04W-B39-B00
3106KL-04W-B39-B00 picture photo
Mfg. Part Number
3106KL-04W-B39-B00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
3106KL-04W-B39-B00.pdf
Availability of 3106KL-04W-B39-B00
QUANTITY
3106KL-04W-B39-B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3106KL-04W-B39-B00
Internal Part NumberEIS-3106KL-04W-B39-B00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information3106KL-04W-B39-B00 Material
PCN Obsolescence/ EOLNMBTC Fan Series 06/Mar/2015
NMBTC Fan Series Retraction 13/Nov/2015
Standard Package120
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series3106KL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 15mm W
Air Flow23.3 CFM (0.660m³/min)
Static Pressure0.064 in H2O (16.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise26 dB
Power (Watts)1.32W
RPM2200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.110A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3106KL-04W-B39-B00
Related Links3106KL-04, 3106KL-04W-B39-B00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3106KL-04W-B39-B00 Details Description
Related parts for 3106KL-04W-B39-B00
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 128MB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG SHLD 328.1' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 30MM datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 60 POS datasheet.pdf
40 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CABLE 39POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf