| Internal Part Number | EIS-310A105F | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Coaxial Connectors (RF) | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Style | BNC | |
| Connector Type | Plug, Male Pin | |
| Contact Termination | Solder | |
| Shield Termination | Clamp | |
| Impedance | - | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Cable Group | RG-58, 58A, 58C, 141 | |
| Fastening Type | Bayonet Lock | |
| Frequency - Max | - | |
| Features | - | |
| Housing Color | Silver | |
| Ingress Protection | - | |
| Body Material | Brass | |
| Body Finish | Nickel | |
| Center Contact Material | Brass | |
| Center Contact Plating | Nickel | |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) | |
| Voltage Rating | 500V | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 310A105F | |
| Related Links | 310A, 310A105F Datasheet, Winchester Electronics Distributor | |
 | OP270 | EMITTER IR 890NM 50MA AXIAL | datasheet.pdf | |