Cicoil 310J101-30-050
310J101-30-050 picture photo
Mfg. Part Number
310J101-30-050
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 30COND 0.050 CLEAR 50'
Datasheet Download
310J101-30-050.pdf
Availability of 310J101-30-050
QUANTITY
310J101-30-050 Order Process
Ship out your order
Specifications of 310J101-30-050
Internal Part NumberEIS-310J101-30-050
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHighly Flexible Silicone Jacketed IDC Ribbon Cable
Video FileHow To Strip and Prep a Flat Cicoil Cable
Featured ProductHi-Flex Silicone Cable
Ribbon Cable
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series-
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors30
Pitch0.050" (1.27mm)
Length50.0' (15.24m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand-
ShieldingUnshielded
Jacket ColorClear
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width1.500" (38.10mm)
Jacket (Insulation) MaterialFlexx-Sil™
Voltage450V
Operating Temperature-65°C ~ 260°C