ITT Cannon, LLC 311-P-10-3P-B-15
311-P-10-3P-B-15 picture photo
Mfg. Part Number
311-P-10-3P-B-15
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
311-P-10-3P-B-15.pdf
Availability of 311-P-10-3P-B-15
QUANTITY
311-P-10-3P-B-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of 311-P-10-3P-B-15
Internal Part NumberEIS-311-P-10-3P-B-15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating-
Housing MaterialPolyester
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)311-P-10-3P-B-15
Related Links311-P-10, 311-P-10-3P-B-15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
311-P-10-3P-B-15 Details Description
Related parts for 311-P-10-3P-B-15
IC SWITCH DUAL SPST 16SSOP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
IC GATE OR/NO QUAD 4INPUT 28PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 24AWG MTA-100 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 48VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 160 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 700MHZ 12TQFN datasheet.pdf