NMB Technologies Corp. 3110KL-04W-B20-L00
3110KL-04W-B20-L00 picture photo
Mfg. Part Number
3110KL-04W-B20-L00
Brief Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
3110KL-04W-B20-L00.pdf
Availability of 3110KL-04W-B20-L00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3110KL-04W-B20-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3110KL-04W-B20-L00
Internal Part NumberEIS-3110KL-04W-B20-L00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package400
Series3110KL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 25mm W
Air Flow28.2 CFM (0.799m³/min)
Static Pressure0.087 in H2O (21.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise25 dB
Power (Watts)1.32W
RPM2400 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.110A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3110KL-04W-B20-L00
Related Links3110KL-04, 3110KL-04W-B20-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3110KL-04W-B20-L00 Details Description
Related parts for 3110KL-04W-B20-L00
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 6W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT89-5 datasheet.pdf