NMB Technologies Corp. 3110SB-05W-B20-E00
3110SB-05W-B20-E00 picture photo
Mfg. Part Number
3110SB-05W-B20-E00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
3110SB-05W-B20-E00.pdf
Availability of 3110SB-05W-B20-E00
QUANTITY
3110SB-05W-B20-E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3110SB-05W-B20-E00
Internal Part NumberEIS-3110SB-05W-B20-E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesComputer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
Featured ProductNMB Technologies - SA and SB Series Axial Fans
3D Model3110SB-BXX.stp3110SB-BXX.prt3110SB-BXX.sldprt3110SB-BXX.igs
PCN Part NumberFan Motor Numbering System 13/Dec/2013
Standard Package80
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series3110SB
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 25mm W
Air Flow26.1 CFM (0.739m³/min)
Static Pressure0.066 in H2O (16.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise19 dB(A)
Power (Watts)0.72W
RPM2000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.030A
Voltage Range12 ~ 27.6VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3110SB-05W-B20-E00
Related Links3110SB-05, 3110SB-05W-B20-E00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3110SB-05W-B20-E00 Details Description
Related parts for 3110SB-05W-B20-E00
IC INVERTER LV SINGLE SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1.2 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER ADJ 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
HEATSINK ALUM ANOD datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SV 7.62HP/05/270 SC/04R SN BK datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 185MA 2.8 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 15A datasheet.pdf