NMB Technologies Corp. 3112KL-04W-B50-E00
3112KL-04W-B50-E00 picture photo
Mfg. Part Number
3112KL-04W-B50-E00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X32MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
3112KL-04W-B50-E00.pdf
Availability of 3112KL-04W-B50-E00
QUANTITY
3112KL-04W-B50-E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3112KL-04W-B50-E00
Internal Part NumberEIS-3112KL-04W-B50-E00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information3112KL-04W-B50-E00 Material
PCN Obsolescence/ EOLNMBTC Fan Series 06/Mar/2015
NMBTC Fan Series Retraction 13/Nov/2015
Standard Package64
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series3112KL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 32mm W
Air Flow51.5 CFM (1.46m³/min)
Static Pressure0.261 in H2O (65.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise41 dB
Power (Watts)4.20W
RPM3850 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.350A
Voltage Range6 ~ 12.6VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3112KL-04W-B50-E00
Related Links3112KL-04, 3112KL-04W-B50-E00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3112KL-04W-B50-E00 Details Description
Related parts for 3112KL-04W-B50-E00
TEST SET LAN PRO-NAVIGATOR datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLK 4 POS 5.00MM PCB VERT datasheet.pdf
16 AWG SOLID BC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
LAMP INCAND G-3 1/2 BAYONET 10PK datasheet.pdf
LED T1 3/4 WG WHITE DIFF 28VDC datasheet.pdf
CONN RECEPT 50POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEMT D MODE 28V 5W DC-6GHZ datasheet.pdf