NMB Technologies Corp. 3115RL-04W-B79-E50
3115RL-04W-B79-E50 picture photo
Mfg. Part Number
3115RL-04W-B79-E50
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
3115RL-04W-B79-E50.pdf
Availability of 3115RL-04W-B79-E50
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3115RL-04W-B79-E50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3115RL-04W-B79-E50
Internal Part NumberEIS-3115RL-04W-B79-E50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information3115RL-04W-B79-E50 Material
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series3115RL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 38mm W
Air Flow91.8 CFM (2.60m³/min)
Static Pressure1.044 in H2O (260.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise56 dB(A)
Power (Watts)13.8W
RPM6500 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating1.15A
Voltage Range7 ~ 13.8VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3115RL-04W-B79-E50
Related Links3115RL-04, 3115RL-04W-B79-E50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3115RL-04W-B79-E50 Details Description
Related parts for 3115RL-04W-B79-E50
COUNTER LCD 6 CHAR 5V PANEL MT datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LINEAR 5V/ADJ 8-TDFN datasheet.pdf
TAPE ELECTRICAL VINYL 1.5"X 36YD datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL SC 2X2 1550NM datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf