Honeywell Sensing and Productivity Solutions 311SM7-H58
311SM7-H58 picture photo
Mfg. Part Number
311SM7-H58
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH ROLLER SPDT 5A QC
Datasheet Download
311SM7-H58.pdf
Availability of 311SM7-H58
QUANTITY
311SM7-H58 Order Process
Ship out your order
Specifications of 311SM7-H58
Internal Part NumberEIS-311SM7-H58
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesSM
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.058" (Round)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque30gf
Release Force5gf
Pretravel0.120" (3.0mm)
Differential Travel0.027" (0.7mm)
Overtravel0.026" (0.7mm)
Operating Position0.555" (14.1mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)311SM7-H58
Related Links311SM, 311SM7-H58 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
311SM7-H58 Details Description
Related parts for 311SM7-H58
CAP TANT 15UF 4V 10% 1206 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
LED AMBER 500MA 7X9 SMD datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG WHT SHLD 500' datasheet.pdf
RECEIVER 1 COIL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS INLINE SKT datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 9V datasheet.pdf