E-T-A 3131-AF1PT-000000-000-16A
3131-AF1PT-000000-000-16A picture photo
Mfg. Part Number
3131-AF1PT-000000-000-16A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 32VDC
Datasheet Download
3131-AF1PT-000000-000-16A.pdf
Availability of 3131-AF1PT-000000-000-16A
QUANTITY
3131-AF1PT-000000-000-16A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3131-AF1PT-000000-000-16A
Internal Part NumberEIS-3131-AF1PT-000000-000-16A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series3131
Breaker TypeThermal
Current Rating16A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC32V
Number of Poles1
Actuator TypeNot Included
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3131-AF1PT-000000-000-16A
Related Links3131-AF1PT-0, 3131-AF1PT-000000-000-16A Datasheet, E-T-A Distributor
3131-AF1PT-000000-000-16A Details Description
Related parts for 3131-AF1PT-000000-000-16A
JUMPER-H9992TR/1853WH/H9992TR 6" datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 50K 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC AUDIO PROCESSOR DGTL 64-TQFP datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 3A SYNC 16HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 12.0K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 36.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf