E-T-A 3131-AF1PT-000000-000-20A
3131-AF1PT-000000-000-20A picture photo
Mfg. Part Number
3131-AF1PT-000000-000-20A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 28VDC
Datasheet Download
3131-AF1PT-000000-000-20A.pdf
Availability of 3131-AF1PT-000000-000-20A
QUANTITY
3131-AF1PT-000000-000-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3131-AF1PT-000000-000-20A
Internal Part NumberEIS-3131-AF1PT-000000-000-20A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCommon Circuit Protection Mistakes
Featured ProductThermal Circuit Breaker / Switch Series 3131
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series3131
Breaker TypeThermal
Current Rating20A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC28V
Number of Poles1
Actuator TypeNot Included
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3131-AF1PT-000000-000-20A
Related Links3131-AF1PT-0, 3131-AF1PT-000000-000-20A Datasheet, E-T-A Distributor
3131-AF1PT-000000-000-20A Details Description
Related parts for 3131-AF1PT-000000-000-20A
MOSFET N-CH 240V 0.16A TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUTTER TIP ANGL FULL FLSH 4.65" datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
OSC TCXO 4.096MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 47MA 21 OHM SMD datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C064MS-3 0C1-3-V2 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf