CNC Tech 3132-20-1-0500-002-1-TS
3132-20-1-0500-002-1-TS picture photo
Mfg. Part Number
3132-20-1-0500-002-1-TS
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
SILICON WIRE 20AWG WH 500'
Datasheet Download
3132-20-1-0500-002-1-TS.pdf
Availability of 3132-20-1-0500-002-1-TS
QUANTITY
3132-20-1-0500-002-1-TS Order Process
Ship out your order
Specifications of 3132-20-1-0500-002-1-TS
Internal Part NumberEIS-3132-20-1-0500-002-1-TS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series-
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand21/33
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialSilicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter0.071" (1.80mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.015" (0.39mm)
Length500' (152.44m)
Voltage300V
Operating Temperature-30°C ~ 150°C
Jacket ColorWhite
RatingsUL Style 3132
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3132-20-1-0500-002-1-TS
Related Links3132-20-1-0, 3132-20-1-0500-002-1-TS Datasheet, CNC Tech Distributor
3132-20-1-0500-002-1-TS Details Description
Related parts for 3132-20-1-0500-002-1-TS
CONN HEADER 60POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V 1.13A SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 1505 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
SWITCH SELECT 3POS DPST-NO 10A datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf