Rubycon 315USC220MEFCSN25X25
315USC220MEFCSN25X25 picture photo
Mfg. Part Number
315USC220MEFCSN25X25
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
315USC220MEFCSN25X25.pdf
Availability of 315USC220MEFCSN25X25
QUANTITY
315USC220MEFCSN25X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 315USC220MEFCSN25X25
Internal Part NumberEIS-315USC220MEFCSN25X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSC Series Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSC
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.47A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)315USC220MEFCSN25X25
Related Links315USC220M, 315USC220MEFCSN25X25 Datasheet, Rubycon Distributor
315USC220MEFCSN25X25 Details Description
Related parts for 315USC220MEFCSN25X25
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf