Switchcraft Inc. 3180-2PG-524
3180-2PG-524 picture photo
Mfg. Part Number
3180-2PG-524
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE PIN
Datasheet Download
3180-2PG-524.pdf
Availability of 3180-2PG-524
QUANTITY
3180-2PG-524 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3180-2PG-524
Internal Part NumberEIS-3180-2PG-524
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMulti-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Cable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3180-2PG-524
Related Links3180-2, 3180-2PG-524 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
3180-2PG-524 Details Description
Related parts for 3180-2PG-524
IC ADC LP 10-BIT 133KSPS 20-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.03A 220 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 180A D2PAK datasheet.pdf
LAMP INCAND T1-3/4 MID FLANGE datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 866 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
BEVEL 2.00MM datasheet.pdf
TRANSCEIVER RF 915MHZ UART datasheet.pdf