TE Connectivity Potter & Brumfield Relays 3186Y30I90999CJ
3186Y30I90999CJ picture photo
Mfg. Part Number
3186Y30I90999CJ
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY CONTACTOR 3PST 90A 24V
Datasheet Download
3186Y30I90999CJ.pdf
Availability of 3186Y30I90999CJ
QUANTITY
3186Y30I90999CJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 3186Y30I90999CJ
Internal Part NumberEIS-3186Y30I90999CJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
Series3186, Products Unlimited
PackagingBulk
Relay TypeContactor
Coil TypeNon Latching
Coil Current-
Coil Voltage24VAC
Contact Form3PST-NO-DM (3 Form X)
Contact Rating (Current)90A
Switching Voltage600VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VAC
Turn Off Voltage (Min)6 VAC
Operate Time-
Release Time-
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleBox Lug, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power27 VA
Coil Resistance0.63 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3186Y30I90999CJ
3186Y30I90999CJ Details Description
Related parts for 3186Y30I90999CJ
JUMPER-H9991TR/A3047R/H9991TR12" datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A DPAK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
ADAPTER ATMEL AT17 DIP20/PLCC44 datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 110VAC DIN RAIL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf