JST Sales America Inc. 31FMN-BMTR-A-TB
31FMN-BMTR-A-TB picture photo
Mfg. Part Number
31FMN-BMTR-A-TB
Brief Description
CONN FFC VERT 31POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
31FMN-BMTR-A-TB.pdf
Availability of 31FMN-BMTR-A-TB
QUANTITY
31FMN-BMTR-A-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 31FMN-BMTR-A-TB
Internal Part NumberEIS-31FMN-BMTR-A-TB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions31
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.201" (5.10mm)
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)31FMN-BMTR-A-TB
Related Links31FMN-B, 31FMN-BMTR-A-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
31FMN-BMTR-A-TB Details Description
Related parts for 31FMN-BMTR-A-TB
RES ARRAY 9 RES 68K OHM 10SIP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.07A 130 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 400MA 700 MOHM SMD datasheet.pdf
MACHINE SCREW HEX 6-32 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf