JST Sales America Inc. 31FMN-SMT-A-TF
31FMN-SMT-A-TF picture photo
Mfg. Part Number
31FMN-SMT-A-TF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 31POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
31FMN-SMT-A-TF.pdf
Availability of 31FMN-SMT-A-TF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
31FMN-SMT-A-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of 31FMN-SMT-A-TF
Internal Part NumberEIS-31FMN-SMT-A-TF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFMN
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions31
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.118" (3.00mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)31FMN-SMT-A-TF
Related Links31FMN-S, 31FMN-SMT-A-TF Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
31FMN-SMT-A-TF Details Description
Related parts for 31FMN-SMT-A-TF
RES SMD 976 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 17MM datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA SMT/NAIL DR TIN datasheet.pdf
CRIMP BANTAM DIST ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC DDR3L 2GB 1.35V 1333MT 78BGA datasheet.pdf