Aries Electronics, Inc. 32-C182-10
32-C182-10 picture photo
Mfg. Part Number
32-C182-10
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD
Datasheet Download
32-C182-10.pdf
Availability of 32-C182-10
QUANTITY
32-C182-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 32-C182-10
Internal Part NumberEIS-32-C182-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesEJECT-A-DIP™
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)32 (2 x 16)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32-C182-10
Related Links32-C1, 32-C182-10 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
32-C182-10 Details Description
Related parts for 32-C182-10
FUSE 350A 1000V HS BOLT-ON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 9.35NS 256CSBGA datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 400MA 1.6 OHM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Z5U RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 75A U8FL datasheet.pdf