Aries Electronics, Inc. 32-C182-21
32-C182-21 picture photo
Mfg. Part Number
32-C182-21
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD
Datasheet Download
32-C182-21.pdf
Availability of 32-C182-21
QUANTITY
32-C182-21 Order Process
Ship out your order
Specifications of 32-C182-21
Internal Part NumberEIS-32-C182-21
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)32 (2 x 16)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
FeaturesClosed Frame
TerminationWire Wrap
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.040" (1.02mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32-C182-21
Related Links32-C1, 32-C182-21 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
32-C182-21 Details Description
Related parts for 32-C182-21
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN STRAINED RELIEF 16 PIN 2MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 18POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 1CH 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
LIMIT SW ROLLER LEVER HI SENS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 6W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf