Aries Electronics, Inc. 32-C212-31
32-C212-31 picture photo
Mfg. Part Number
32-C212-31
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD
Datasheet Download
32-C212-31.pdf
Availability of 32-C212-31
QUANTITY
32-C212-31 Order Process
Ship out your order
Specifications of 32-C212-31
Internal Part NumberEIS-32-C212-31
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesEJECT-A-DIP™
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)32 (2 x 16)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationWire Wrap
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.040" (1.02mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32-C212-31
Related Links32-C2, 32-C212-31 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
32-C212-31 Details Description
Related parts for 32-C212-31
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
WIREWAY REDUCER 6X6/4X4 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND TWIST-PAIR 300' datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DESOLDER PUMP ANTI-STATIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf