Aries Electronics, Inc. 32-C212-31
32-C212-31 picture photo
Mfg. Part Number
32-C212-31
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD
Datasheet Download
32-C212-31.pdf
Availability of 32-C212-31
QUANTITY
32-C212-31 Order Process
Ship out your order
Specifications of 32-C212-31
Internal Part NumberEIS-32-C212-31
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesEJECT-A-DIP™
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)32 (2 x 16)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationWire Wrap
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.040" (1.02mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32-C212-31
Related Links32-C2, 32-C212-31 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
32-C212-31 Details Description
Related parts for 32-C212-31
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 36-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 9K OHM 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS PANEL RA SKT datasheet.pdf
IMP100,O,H,V4P6C,RG,OEW39 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 27 NF 5% 630VDC datasheet.pdf