Bourns Inc. 3214G-1-200E
3214G-1-200E picture photo
Mfg. Part Number
3214G-1-200E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3214G-1-200E.pdf
Availability of 3214G-1-200E
QUANTITY
3214G-1-200E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3214G-1-200E
Internal Part NumberEIS-3214G-1-200E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3214 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.154" H (4.80mm x 3.50mm x 3.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3214G-1-200E
Related Links3214G-, 3214G-1-200E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3214G-1-200E Details Description
Related parts for 3214G-1-200E
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A SPAK-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 800V 5A datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf