Bourns Inc. 3214J-1-105E
3214J-1-105E picture photo
Mfg. Part Number
3214J-1-105E
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3214J-1-105E.pdf
Availability of 3214J-1-105E
QUANTITY
3214J-1-105E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3214J-1-105E
Internal Part NumberEIS-3214J-1-105E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.146" H (4.80mm x 3.50mm x 3.71mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3214J-1-105E
Related Links3214J-, 3214J-1-105E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3214J-1-105E Details Description
Related parts for 3214J-1-105E
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC AUDIO DIFF LINE DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
LED CBI 5MM RED/GRN BICOLOR datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
LAMP 5MM RED/ORN 615NM CLEAR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
RES 634K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf