Bourns Inc. 3214J-1-204E
3214J-1-204E picture photo
Mfg. Part Number
3214J-1-204E
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3214J-1-204E.pdf
Availability of 3214J-1-204E
QUANTITY
3214J-1-204E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3214J-1-204E
Internal Part NumberEIS-3214J-1-204E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.146" H (4.80mm x 3.50mm x 3.71mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3214J-1-204E
Related Links3214J-, 3214J-1-204E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3214J-1-204E Details Description
Related parts for 3214J-1-204E
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 0.28A SOT-563 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf