Bourns Inc. 3214J-1-204E
3214J-1-204E picture photo
Mfg. Part Number
3214J-1-204E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3214J-1-204E.pdf
Availability of 3214J-1-204E
QUANTITY
3214J-1-204E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3214J-1-204E
Internal Part NumberEIS-3214J-1-204E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3214 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.146" H (4.80mm x 3.50mm x 3.71mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3214J-1-204E
Related Links3214J-, 3214J-1-204E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3214J-1-204E Details Description
Related parts for 3214J-1-204E
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG 12POS FREE HANG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LT 1.0IN 1K/1.0% datasheet.pdf
2126S W/25'CRD PRE-STRPD MCHNLG datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
BRIDGE RECT 2A 400V PCB datasheet.pdf