Bourns Inc. 3214J-1-205E
3214J-1-205E picture photo
Mfg. Part Number
3214J-1-205E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3214J-1-205E.pdf
Availability of 3214J-1-205E
QUANTITY
3214J-1-205E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3214J-1-205E
Internal Part NumberEIS-3214J-1-205E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3214 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.146" H (4.80mm x 3.50mm x 3.71mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3214J-1-205E
Related Links3214J-, 3214J-1-205E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3214J-1-205E Details Description
Related parts for 3214J-1-205E
TRANS PNP 25V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 7.5V SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN RECPT 64POS 0.4MM GOLD VERT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A 8PSOP datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR 5POS MALE 12' datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 10K OHM 7SIP datasheet.pdf
VINYL INSL BUTT SEAM FLANGED BLO datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 1.5W DO204AL datasheet.pdf