Bourns Inc. 3214J-2-503E
3214J-2-503E picture photo
Mfg. Part Number
3214J-2-503E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3214J-2-503E.pdf
Availability of 3214J-2-503E
QUANTITY
3214J-2-503E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3214J-2-503E
Internal Part NumberEIS-3214J-2-503E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3214 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.146" H (4.80mm x 3.50mm x 3.71mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3214J-2-503E
Related Links3214J-, 3214J-2-503E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3214J-2-503E Details Description
Related parts for 3214J-2-503E
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF W/CLK 24TSSOP datasheet.pdf
PLUG NON-NEMA LOCK 30A 120/208V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
NEO 8.0MM HI-PWR 20A S95 STY 05 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
508 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
LED UV/NUV 400NM 500MW FLIPCHIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1500V 7A TO-247 datasheet.pdf