Bourns Inc. 3214W-1-100E
3214W-1-100E picture photo
Mfg. Part Number
3214W-1-100E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3214W-1-100E.pdf
Availability of 3214W-1-100E
QUANTITY
3214W-1-100E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3214W-1-100E
Internal Part NumberEIS-3214W-1-100E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package250
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3214 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.209" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3214W-1-100E
Related Links3214W-, 3214W-1-100E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3214W-1-100E Details Description
Related parts for 3214W-1-100E
CAP PUSHBUTTON ROUND YELLOW datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC FILTER 14MHZ DUAL 22-DFN datasheet.pdf
CONN RCPT SKT 4POS SLD CUP STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
VARISTOR 324V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
ETHERNET CABLE ANG 0.3M datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 24VOUT 25W datasheet.pdf
HEADER 26POS RA 2.54MM TH datasheet.pdf
RELAY REED SPST 3A 5V datasheet.pdf