Bourns Inc. 3214W-1-203G
3214W-1-203G picture photo
Mfg. Part Number
3214W-1-203G
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3214W-1-203G.pdf
Availability of 3214W-1-203G
QUANTITY
3214W-1-203G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3214W-1-203G
Internal Part NumberEIS-3214W-1-203G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3214 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.209" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3214W-1-203G
Related Links3214W-, 3214W-1-203G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3214W-1-203G Details Description
Related parts for 3214W-1-203G
RES SMD 13 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SOCKET PWR ENTRY 1POLE SCREW 8MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO201 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR 500MM 12-240AC/DC RELAY datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 60V CHA MNT datasheet.pdf