Bourns Inc. 3214W-1-253E
3214W-1-253E picture photo
Mfg. Part Number
3214W-1-253E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3214W-1-253E.pdf
Availability of 3214W-1-253E
QUANTITY
3214W-1-253E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3214W-1-253E
Internal Part NumberEIS-3214W-1-253E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package250
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3214 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.209" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3214W-1-253E
Related Links3214W-, 3214W-1-253E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3214W-1-253E Details Description
Related parts for 3214W-1-253E
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .25W AB 28SOIC datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 48POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC XLATOR 8CH 1.2-5.5V 20-WLCSP datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP5T 200MA 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 36MM datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf