Bourns Inc. 3214W-1-503G
3214W-1-503G picture photo
Mfg. Part Number
3214W-1-503G
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3214W-1-503G.pdf
Availability of 3214W-1-503G
QUANTITY
3214W-1-503G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3214W-1-503G
Internal Part NumberEIS-3214W-1-503G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3214 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.209" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3214W-1-503G
Related Links3214W-, 3214W-1-503G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3214W-1-503G Details Description
Related parts for 3214W-1-503G
CONN SPLICE CLOSED END 12-22AWG datasheet.pdf
IC RCVR TRIPLE RS422/485 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TAPE DOUBLE COATED 1.5"X 36YD datasheet.pdf
LED CBI 5MM GREEN WATER CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf