Bourns Inc. 3214X-1-200E
3214X-1-200E picture photo
Mfg. Part Number
3214X-1-200E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3214X-1-200E.pdf
Availability of 3214X-1-200E
QUANTITY
3214X-1-200E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3214X-1-200E
Internal Part NumberEIS-3214X-1-200E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3214 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.209" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3214X-1-200E
Related Links3214X-, 3214X-1-200E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3214X-1-200E Details Description
Related parts for 3214X-1-200E
RES SMD 4.3K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SYMBOL-P. 25X25X25 B/DR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.00091 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf