Bourns Inc. 3223G-1-104E
3223G-1-104E picture photo
Mfg. Part Number
3223G-1-104E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
3223G-1-104E.pdf
Availability of 3223G-1-104E
QUANTITY
3223G-1-104E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3223G-1-104E
Internal Part NumberEIS-3223G-1-104E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3223 Model Epoxy Color June/2007
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3223 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.154" x 0.125" Face x 0.154" H (3.90mm x 3.18mm x 3.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3223G-1-104E
Related Links3223G-, 3223G-1-104E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3223G-1-104E Details Description
Related parts for 3223G-1-104E
IC REG SWTCHD CAP ADJ 0.1A 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
2A 8 SOIC DUAL INV/NON-INVERTING datasheet.pdf
CBL 3POS M12 PLUG-VALVE PLUG .6M datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 32R 5.5KV datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR TPS92314 datasheet.pdf
MODULE DIODE 1600V 80A ADD-A-PAK datasheet.pdf