Bourns Inc. 3223J-1-100E
3223J-1-100E picture photo
Mfg. Part Number
3223J-1-100E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
3223J-1-100E.pdf
Availability of 3223J-1-100E
QUANTITY
3223J-1-100E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3223J-1-100E
Internal Part NumberEIS-3223J-1-100E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3223 Model Epoxy Color June/2007
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3223 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.154" x 0.125" Face x 0.154" H (3.90mm x 3.18mm x 3.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3223J-1-100E
Related Links3223J-, 3223J-1-100E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3223J-1-100E Details Description
Related parts for 3223J-1-100E
EVAL MOD FOR TPS62050 datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 8-SOIC datasheet.pdf
CONN SHROUD FOR BDNF400 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 14 POS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
LED COB 4000K NEU WHT 90CRI SMD datasheet.pdf
Single 0.275% Comparator and Reference with Dual Polarity Outputs IC datasheet.pdf