Bourns Inc. 3223J-1-205E
3223J-1-205E picture photo
Mfg. Part Number
3223J-1-205E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
3223J-1-205E.pdf
Availability of 3223J-1-205E
QUANTITY
3223J-1-205E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3223J-1-205E
Internal Part NumberEIS-3223J-1-205E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3223 Model Epoxy Color June/2007
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3223 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.154" x 0.125" Face x 0.154" H (3.90mm x 3.18mm x 3.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3223J-1-205E
Related Links3223J-, 3223J-1-205E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3223J-1-205E Details Description
Related parts for 3223J-1-205E
IC VIDEO AFE 170MSPS 128-PQFP datasheet.pdf
CABLE AUD/VIDEO RCA HI QUAL 1.5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN DR MALE 6POS GRAY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75OHM PCB datasheet.pdf