Bourns Inc. 3224G-1-205E
3224G-1-205E picture photo
Mfg. Part Number
3224G-1-205E
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3224G-1-205E.pdf
Availability of 3224G-1-205E
QUANTITY
3224G-1-205E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3224G-1-205E
Internal Part NumberEIS-3224G-1-205E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3224 Model Epoxy Color June/2007
3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3224 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.181" x 0.138" Face x 0.154" H (4.60mm x 3.50mm x 3.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3224G-1-205E
Related Links3224G-, 3224G-1-205E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3224G-1-205E Details Description
Related parts for 3224G-1-205E
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A/2A DL 32TQFN datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS CM 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO204AL datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 5W T18 datasheet.pdf