Bourns Inc. 3224J-1-104E
3224J-1-104E picture photo
Mfg. Part Number
3224J-1-104E
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3224J-1-104E.pdf
Availability of 3224J-1-104E
QUANTITY
3224J-1-104E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3224J-1-104E
Internal Part NumberEIS-3224J-1-104E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3224 Model Epoxy Color June/2007
3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3224 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.181" x 0.138" Face x 0.146" H (4.60mm x 3.50mm x 3.71mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3224J-1-104E
Related Links3224J-, 3224J-1-104E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3224J-1-104E Details Description
Related parts for 3224J-1-104E
FIXED IND 3.3UH 800MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR FOR CNB 5M datasheet.pdf
RES 110 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 140V 100A datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL21080 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 700MA 325 MOHM datasheet.pdf