Bourns Inc. 3224J-1-105E
3224J-1-105E picture photo
Mfg. Part Number
3224J-1-105E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3224J-1-105E.pdf
Availability of 3224J-1-105E
QUANTITY
3224J-1-105E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3224J-1-105E
Internal Part NumberEIS-3224J-1-105E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3224 Model Epoxy Color June/2007
3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3224 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.181" x 0.138" Face x 0.146" H (4.60mm x 3.50mm x 3.71mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3224J-1-105E
Related Links3224J-, 3224J-1-105E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3224J-1-105E Details Description
Related parts for 3224J-1-105E
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 2A 3V datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED PNL MT 7MM 12V CHROME RED datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 5A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
OSC SO 150.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.09 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT SPDT 4A datasheet.pdf
RES 10.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf